×

Harris sets two meet records, named Bay’s outstanding performer

OAK HARBOR — Calvert’s Taylor Harris made her final conference meet memorable.

The senior set Bay Division records in two individual races Saturday and was named the division’s outstanding performer at the Sandusky Bay Conference Championships swim meet.

Harris set the records by winning the 100 fly in 1:00.13 and 100 breast in 1:08.77.

She also anchored the runner-up 400 free relay team (4:08.04) and helped Calvert end third in the 200 medley relay (2:09.78) to lead the Senecas to fourth in the Bay Division standings with 84 points.

Alana Kennedy, Meghan Miller and Erin Wagner rounded out both relays for Calvert.

Five Senecas also set personal bests en route to top-10 efforts.

Meghan Miller and Erin Wagner each had two of the PRs.

Miller took third in the 100 free (1:02.08) and fourth in the 50 free (27.95), while Wagner ended fourth in the 500 free (6:38.84) and eighth in the 200 free (2:24.71).

Samantha Wagner also a PR by taking eighth in the 200 free (2:30.88).

Kennedy added a sixth in the 100 free (1:04.62).

Calvert finished sixth in the boys Bay Division meet with 10 points.

Sam Krout led the Senecas by setting a personal best en route to taking fifth in the 100 free (55.89), and adding a fifth in the 200 free (2:07.45).

Christopher Laney backed Krout by ending 10th in the 100 free (1:02.11).

TC boys take

third Lake Division

OAK HARBOR — Sergi Mont, Clay Moore and Cole Eisenhower helped Columbian win one relay and take second in another Saturday to lead the Tornadoes to third in the Lake Division on the second day of the Sandusky Bay Conference Championships swim meet.

Colin Burkett joined the trio to guide the Tornadoes to the victory in the 200 free relay in 1:35.68. The time is a Lake Division record Josh Fanning filled out the runner-up 200 medley relay team (1:50.65).

Those results and Thursday’s good showing in the 1-meter diving contest — Moore won with 314.75 points, Myrick Hill took third (243.35), Trevor McCarthy ended fourth (242.2) and Burkett finished seventh (188.35) — helped TC score 125 team points.

Sandusky Perkins cruised past Port Clinton 235-131 1/2 for the team title.

Mont added seconds in the 200 IM (2:07.02) and 100 free (50.95) while Eisenhower did the same in the 50 free (23.35).

Fourths went to Josh Fanning in the 200 free (1:59.37) and 100 fly (1:00.7), and Eisenhower in the 100 free (52.28).

Corbin Hite had a hand in two fifths, getting an individual finish in the 100 back (1:11.33) and joining Moore, Burkett and Josh Fanning in the 400 free relay team (3:51.59).

Kerrick Fanning added a sixth in the 100 breast (1:12.88), while Tristan Fanning took ninth in both the 100 fly (1:24.16) and 500 free (6:24.9).

Tenths went to the 200 medley relay team of Hite, Kerrick Fanning, McCarthy and Burkett (2:02.2); the 200 free relay team of Hill, Kerrick Fanning, Luis Martinez and McCarthy (1:53.91); and the400 free relay team of Tristan Fanning, Hill, Luis Martinez and Brock Rudolph (4:36.2).

Columbian girls finished fifth in their Lake Division meet with 31 points.

Lillyan Jones and Sydney Fortney led the way.

Jones took seventh in the 50 free (28.78) and Fortney did the same in the 500 free (6:48.43).

They also helped TC end seventh in both the 200 medley relay (2:18.23) and 200 free relay (2:00.73).

Sierra Steinmetz joined them on both relays, with Mallory Bender filling out the 200 medley relay and Kailey Windsor swimming a leg on the 200 free relay.

Steinmetz took eighth in the 100 back (1:19.37), while the 400 free relay team of Jenna Schank, Marissa Tiell, Olivia Agerter and Windsor (5:12.4) finished ninth.

Tenths went to Schank in the 100 fly (1:45.22) and the 200 medley relay team (2:54.42), 200 free relay team (2:16.8) and 400 free relay team (6:08.46).

Windsor, Alyson Riley, Faith Abrams and Brooke Moyer swam in the 200 medley relay. Schank, Marissa Tiell, Abrams and Agerter swam in the 200 free relay. Brooke Moyer, Abrams, Grace Becker and Lisa Woods swam in the 400 free relay.

COMMENTS